« Zpět na přehled řečníků

Usilujeme o změnu toho, jak podnikáme a pracujeme v ČR a na Slovensku. Proto zveme inspirativní osobnosti, především z naší části světa.

Pavla Tomášová ZŠ a MŠ Ruská, Litvínov

Pavla Tomášová říká, že základní škola má být především místem, kde se děti učí žít ve společnosti. A tu, v níž je ředitelkou, nazývá „školou demokratického myšlení a tvořivého učení“. Snad i proto, že v ní mají výrazné zastoupení (jak se u nás říká) "znevýhodnění žáci", v ní funguje například žákovský parlament volený přímo dětmi. Kromě toho vede ještě tři mateřské školy a když má čas, stará se o biotop na své zahrádce, nebo hraje na klavír. Neumí prý mluvit potichu. A bojí se pavouků.

Proč jsme ji pozvali

Podobně jako v případě Jindřicha Mončeka je pro nás Pavla Tomášová příkladem člověka, který navíc i v relativně obtížných podmínkách, pohlíží na děti jako na jednotlivce a svoboda a využití lidského potenciálu je pro ní důležitější než poslušnost a rovnání do latě. Těšíme se na další příběhy z praxe a radujeme se, že i těmto názorům pomůžeme dostat se k lidem, které mohou inspirovat.