« Zpět na přehled řečníků

Usilujeme o změnu toho, jak podnikáme a pracujeme v ČR a na Slovensku. Proto zveme inspirativní osobnosti, především z naší části světa.

Ondřej Hausenblas Kritické myšlení

Ondřej Hausenblas patří již mnoho let mezi nepřehlédnutelné postavy českého vzdělávacího systému. Přes čtvrt století působí jako vysokoškolský pedagog a angažuje se též v mezinárodním programu RWCT - Čtením a psaním ke kritickému myšlení (kritické myšlení). Zaměřuje se na to, jak "přetavit" český jazyk a literaturu ve školní výuku a jak posilovat čtenářskou gramotnost a čtenářství vůbec. Kvůli práci cestuje jak po vlasti, tak po daleké cizině, všude tam, kde se lidé chtějí vzdělávat a naučit se jak vzdělávat druhé. Rád si čte, poslouchá vážnou hudbu, chodí do přírody. Na druhých si váží zvídavosti, nadhledu a důslednosti, což jsou vlastnosti (jak říká), kterých by sám jednou rád dosáhl. S jeho názory se můžete seznámit v diskuzích a rozhovorech (např. zde: Nejlepší investicí pro naše děti je zajistit jim kvalitní a dobře placené učitele či v pořadu ČT24 “Před půlnocí” “Učitelství je svůj svět”) nebo na jeho blogu

Proč jsme ho pozvali

Imponuje nám jeho schopnost uchopit souvislosti a pojmenovat podstatné věci. Domnívá se, že svoboda není možná bez zodpovědnosti a demokracie není možná bez vzdělanosti. My více než souhlasíme, a proto ho na druhou Svobodu NaŽivo nemůžeme nepozvat. Jeho názory, stejně jako u Ondřeje Šteffla, předtáčíme, neboť oba mají 8.11. závazky jinde.