« Zpět na přehled řečníků

Usilujeme o změnu toho, jak podnikáme a pracujeme v ČR a na Slovensku. Proto zveme inspirativní osobnosti, především z naší části světa.

Matěj Hollan – Brnění o.s.

Matěje skvěle charakterizuje věta, kterou ho popsal časopis Respekt:  "mladý muž, který před časem rozhýbal Brno jako málokdo před ním a jehož vliv dávno překračuje hranice moravské metropole". Je muzikolog, klarinetista v moravské cimbálce a jeho aktivity jsou pro početné řady jeho příznivců opravdu rajskou hudbou.  Jako členovi občanského sdružení Brnění se mu například podařilo prosadit (na úkor úřadů a dalších institucí) přísnější regulace hazardu v Brně i na jiných místech ČR. A přesvědčit Brňany, že je možné zapojit se do rozhodování o chodu města mnohem účinněji a efektivněji. K čemuž užívá kombinaci expertních znalostí a humoru i satiry. „Když si je člověk jistý, že má pravdu, neexistuje důvod, aby prohrál,“ říká. A také přejmenoval Brno na Krno. Více o něm například na jeho blozích: Blog na Respekt.czBlog na Aktuálně.czŽít Brno.

Proč jsme ho pozvali

Matěj dokáže to, co čem někteří jen sní, a většina si myslí, že vůbec nejde: použít občanského aktivismu v prosazení reálných cílů. Je tedy důkazem, že neplatí ona v ČR oblíbená teze: "Jsme jenom obyčejní pěšáci a s těmi úřady, státem, politiky stejně nic nezmůžeme." Tedy se těšíme, že nám poradí, jak na to.