Řečníci

Usilujeme o změnu toho, jak podnikáme a pracujeme v ČR a na Slovensku. Proto zveme inspirativní osobnosti, především z naší části světa.

Tomáš Feřtek EDUin

Tomáš Feřtek pracoval dlouhá léta jako reportér v týdeníku Reflex. Poté jako producent, dramaturg a scénárista. Za klíčovou ale považuje druhou půli osmdesátých let, kdy byl profesí čerpač. Maringotku (spolu s antikvariátem, kde pracoval též) považuje ve  svém životě za nejdůležitější vzdělávací instituce. Říká, že tam se naučil organizovat si práci a život sám, bez ohledu na společenské zvyklosti. V roce 2010 spoluzaložil společnost EDUin, která usiluje o to, aby se téma vzdělávání stalo zájmem široké veřejnosti. Rodiče vítániExtratřída nebo bEDUin jsou pouze tři ukázky jejich úspěšných projektů. V loňském roce vydal knihu Rodiče vítáni. Praktický návod, jak usmířit rodiče a učitele našich dětí, která bude ve Vzletu 8.11. v prodeji. O své názory se dělí nejčastěji při diskuzích pořádaných EDUinem nebo u sebe na blogu.

Proč jsme ho pozvali

Od svého založení před dvěma lety se EDUinu podařilo to, o čem mnohé podobné organizace pouze sní. Dostávají se do povědomí stále širší části odborné i laické veřejnosti, vytvořili nejširší síť certifikovaných škol, pořádají pravidelné diskuze a debaty, píší a informují. Tomáš Feřtek patří k lidem, kteří  umí vystihnout podstatu problematiky vzdělávání a ukázat na to klíčové.

Ondřej Šteffl www.scio.cz

Uznávaný expert, kritik dnešního vzdělávacího systému a ředitel společnosti Scio. V roce 1990 založil první soukromou školu u nás, pražský PORG. Scio, které se primárně zabývá hodnocením výsledků vzdělávání, založil o pět let později. Ve Sciu staví, mimo jiné, na principech svobody. Rád se pouští i do méně standardních projektů. Například v roce 2012 dovezl z Tanzánie celý kontejner krásných lodí dlabaných z jediného kmene. S kolegou ke každé lodi sebral a nafotil příběh majitele a jeho rodiny. Co se týče vzdělávacího systému, o své myšlenky se dělí nejvíce u sebe na blogu. Zde je jeho přednáška z TEDx Praha v listopadu 2010.

Proč jsme ho pozvali

Na zmíněném TEDxu uvedl moderátor Juraj Jonek Ondřeje Šteffla jako českého Kena Robinsona. My Ondřeje považujeme za jednoho z hlavních vizionářů českého vzdělávacího systému. Máme rádi jeho neotřelé myšlenky i vize budoucnosti. 8.11. plánuje pobývat na Madagaskaru. To ale nemohlo být překážkou proto, aby byl ve Vzletu s námi. A tak jsme se rozhodli jeho vystoupení předtočit.

Ondřej Hausenblas Kritické myšlení

Ondřej Hausenblas patří již mnoho let mezi nepřehlédnutelné postavy českého vzdělávacího systému. Přes čtvrt století působí jako vysokoškolský pedagog a angažuje se též v mezinárodním programu RWCT - Čtením a psaním ke kritickému myšlení (kritické myšlení). Zaměřuje se na to, jak "přetavit" český jazyk a literaturu ve školní výuku a jak posilovat čtenářskou gramotnost a čtenářství vůbec. Kvůli práci cestuje jak po vlasti, tak po daleké cizině, všude tam, kde se lidé chtějí vzdělávat a naučit se jak vzdělávat druhé. Rád si čte, poslouchá vážnou hudbu, chodí do přírody. Na druhých si váží zvídavosti, nadhledu a důslednosti, což jsou vlastnosti (jak říká), kterých by sám jednou rád dosáhl. S jeho názory se můžete seznámit v diskuzích a rozhovorech (např. zde: Nejlepší investicí pro naše děti je zajistit jim kvalitní a dobře placené učitele či v pořadu ČT24 “Před půlnocí” “Učitelství je svůj svět”) nebo na jeho blogu

Proč jsme ho pozvali

Imponuje nám jeho schopnost uchopit souvislosti a pojmenovat podstatné věci. Domnívá se, že svoboda není možná bez zodpovědnosti a demokracie není možná bez vzdělanosti. My více než souhlasíme, a proto ho na druhou Svobodu NaŽivo nemůžeme nepozvat. Jeho názory, stejně jako u Ondřeje Šteffla, předtáčíme, neboť oba mají 8.11. závazky jinde. 

Ricardo Semler SEMCO

Ricardo Semler, autor kultovního Podivína a Sedmidenního víkendu (vychází v našem nakladatelství na jaře 2013), proslul snad nejvíce tím, že ze zastaralé továrny na lodní pumpy vybudoval (podle mnohých) “nejneobvyklejší firmu světa”. Semco se tak postupem času stalo inspirací pro stále větší počet podnikatelů z celého světa. Potom, co si Ricardo otestoval svobodu v práci, pustil se do svobody ve škole - viz Lumiar a dalších projektů. Více viz např. Managing without managers, Leading by Omission nebo Ricardův profil na Wikipedii.

Proč jsme ho pozvali

Pro mnohé podnikatele je Ricardo Semler tím vzorem. Ti, kteří přecházejí na svobodnější formy uspořádání ho dokonce nazývají praotcem “řízení bez manažerů”. Mnozí lidé se díky jeho názorům už na svět byznysu nedokážou podívat tak jako dřív. Jenomže Ricardo si vcelku chrání své soukromí a je tak velmi obtížné získat jeho názory. Proto je nám ctí, že souhlasil s tím, že si sedne před kameru a podělí se s námi o to, jak dnes funguje Semco nebo Lumiar a jak se dívá na téma svobody v práci. 

Traci Fenton Worldblu

Traci je zakladatelkou společnosti Worldblu. Stejně jako Peoplecomm v České republice a na Slovensku, Worldblu se snaží šířit principy firemní svobody ve Spojených státech i jinde ve světě. "Lidé se v práci chtějí cítit svobodně, ne vystrašeně," shrnuje svoji klíčovou myšlenku. Worldblu pracuje se společnostmi jako je Zappos , DaVitaPodio a atp. Vyhlášený je jejich WorldBlu List, tedy seznam (v tuto chvíli) 48 "nejdemokratičtějších" firem světa. Stejnou tématiku řeší i další projekt: Worldblu Live (viz Top 21 Ideas). Více informací zde.

Proč jsme ji pozvali

Iniciativ a lidí, kteří se různě po světě věnují zkoumání a šíření principů svobody, udržitelnosti, transparentnosti či poctivosti, přibývá... Conscious CapitalismMeaning ConferencePeak OrganizationsManagement Exchange a mnohé další. S Traci jsme si hodnotově nejblíž, a proto jsem ji požádali, aby nás alespoň prostřednictvím krátkého videa seznámila s tím, čemu se věnují a jak bychom mohli případně propojit naše snažení.

Martin Černohorský Et netera

Ředitel společnosti Et netera, finalista soutěže 'Manažer roku 2010', přímý a energický pohrdač klasickým vzdělávacím systémem a advokát zdravého selského rozumu, na který vždycky sází i proti akademické přesile. Plavec, volejbalista a triatlonový ironman, který vždycky chtěl vést - a vedl - se zápalem sobě vlastním (mezi jeho přezdívkami koluje i něco o 'Lokomotivě' nebo o 'Buldokovi'). Jeho "organizačním benchmarkem" je tzv. "Zmrd free firma". Jak ve výsledcích vypadá jeho leadership? Inu, Et Netera je Vodafone firma roku 2009 a 2010, Internet Effectiveness Awardee 2009 a 2010, Cyklozaměstnavatel roku 2010, 2. místo v soutěži Nejlepší zaměstnavatel ČR 2012.

Proč jsme ho pozvali

Martin je jediným řečníkem, který vystupoval i na loňské Svobodě NaŽivo. Proč? Nevíme o firmě, která by v ČR s experimentováním se svobodou zažila tolik, co EtNetera. Od loňská má tedy více než o čem vyprávět. Ať už je to jejich Příběhování či nespočet dalších změn vedoucích k větší svobodě a zodpovědnosti ve firmě - viz např. Přednáška Jirky Štěpána. Podívejte se na jeho loňskou přednášku či se s jeho názory seznamte např. zde Šéfem může být každý či na blogu CEO life.

Peter Živý

Člověk jehož velkou zálibou je lidský potenciál a hledání cest, jak k němu i ostatním dopomoci. Sám hovoří nejčastěji o Intuitivní pedagogice jako o cestě, kterou se vydal a kterou už léta studuje zejména v Německu a ve Švédsku. V této oblasti také pořádá vzdělávací kurzy-kde si lidé hlavně hrají. Stále častěji nachází fascinaci i v práci rukama a proto vyrábí speciální hrací hole, které si nacházejí své zákazníky po celé Evropě. Je též konzultantem projektu Zelená škola, jenž usiluje o šíření ekologického povědomí do slovenských škol. Petra potkáte nejčastěji na různých zážitkových setkáních s dětmi, s učitelskými kolektivy a širokou veřejností i na téma VODA - nositelka Života.

Proč jsme ho pozvali

Škola je druhá “firma”, ve které se většina z nás učíme pracovním návykům (první je rodina). Buď se naučíme povinnosti, cukru, biči a “větru z autority” nebo se nám tam podaří rozvinout svůj zájem o svět a naučit se svobodnému zodpovědnému rozhodování, být autonomní. Peter je jedním ze zástupců školy, která staví na přirozenosti a principech svobody. Těšíme se zejména na praktickou ukázku toho, jak tento přístup vypadá v praxi.

Tomáš Hajzler

Medailon řečníka připravujeme.

Jaroslav Dušek

Jaroslav Dušek je především znám jako herec – každý si nejspíš vzpomene na jeho legendární filmové role (třeba v Pelíšcích), znalci milují jeho divadelní představení – divadlo Vizita, které spoluzaložil, je postaveno na čisté divadelní improvizaci, anebo jeho další umělecké role (režisér, moderátor). Přesto se více než jako herec dá popsat jako inspirátor, tedy muž s pozoruhodnými, inspirujícími (a někdy i kontroverzními) názory na svět. Pokud budete na internetu hledat, co že to kdysi říkal o šamanech, místo toho třeba najdete, že si postavil alternativní hliněný dům. Že každý rok ze zdravotních důvodů drží půst. A že chce prostě být blíže přírodě. Kromě toho, když už je jedním z témat této konference vzdělávání, působil též jako pedagog  - učil na FAMU, příležitostně též na JAMU a DAMU. Více o něm na ČSFD.

Proč jsme ho pozvali

Člověk s hereckým talentem formátu Jaroslava Duška by klidně mohl dál vyprodávat sály divadel nebo na festivalech přebírat sošky za své výkony. Zdá se nám ale, že v našich končinách není nikdo, kdo by dokázal tak mistrně skloubit fenomenální herecké nadání s vášní pro život a pochopení jeho přirozeného chodu a kdo by s takovou lehkostí a vytrvalostí šířil své názory. Nás mimořádně inspirují. Pravidleně stojíme ve frontách na jeho Čtyři dohody i jiná představení a proto se již nyní těšíme na jeho pohledy na naší společnost. 

Martin Štrba Martinus.sk

Martinus patří, podle mnohých, k nejinovativnějším slovenským firmám. Do jejich projektů jako KnihoběžníkSlovensko čítaSlovensko píše románČo mám čítať ďalej nebo Den nepřečtených knih se zapojují stovky tisíc lidí na Slovensku i v Čechách. Martinus je svým přístupem k zaměstnancům i k zákazníkům inspirací pro stále větší počet firem. Martin Štrba, který má za sebou působení ve slovenském Telecomu a Daimler-Benz se, v Martinusu věnuje  internetovému prodeji a vedení lidí. Kromě knih miluje čaj, dobré jídlo a cokoli v pohybu na čerstvém vzduchu.  

Proč jsme ho pozvali

Na Slovensku, ani v Čechách jsme zatím nenalezli firmu velikosti a věhlasu Martinusu, která by tak moc dokázala stavět na lidské přirozenosti a umožňovala lidem v práci dělat, v čem jsou dobří a co je zajímá. Martin Štrba umí navíc o tom, jak fungují, poutavě vyprávět - viz například Jak to dělá Martinus?. Navíc od doby, co jsme spolu točili toto video, je v Martinusu zase hromada nových věcí.

Michal Pastier Zaraguza.com

Zaraguza je příkladem slovenské firmy, která patří ve své branži k těm nejlepším na světě. Facebook ji cenou Silver Facebook Studio Award zařadil mezi deset agentur světa, které ho využívají nejkreativněji. Zaraguza pravidelně sbírá medaile v reklamních soutěžích a je příkladem firmy, která již léta funguje tak, že v ní lidé mohou dělat v čem jsou nejlepší, co je opravdu baví a čeho si ostatní cení. Prohlédněte si pár fotek z jejich bratislavských kanceláří. Michal o tématu kreativity a komunikace již šest let, bezmála denně, bloguje, přednáší na několika univerzitách, pravidelně vystupuje na konferencích a jinak se snaží dělit o své pohledy a zkušenosti.

Proč jsme ho pozvali

Michala jsme potkali poprvé na Webexpu 2010. Z každého jeho dalšího vystoupení jsme odcházeli obohacení a nadšení. Vždy mluvil především o marketingové komunikaci (viz například přednáška na ManagerExpo), ale s přesahem do firmy, do toho jak jak v Zaraguze fungují. Požádali jsme, aby to ve Vzeltu otočil a podělil se s námi o část tajemství jejich úspěchu. O tom, jak fungují uvnitř.

Jana Nováčková Respektovani.com

Jana Nováčková, původní profesí psycholožka. Patří k předním českým vizionářům vzdělávacího systému. Léta poukazuje na to, jak nastavit vzdělávací systém tak, aby respektoval přirozené fungování lidského mozku a jak tedy vzdělávat šťastné, svobodné děti a zároveň i vzdělané děti. Je spoluautorkou bestseleru Respektovat a být respektován (prodáno přes 50 000 výtisků), lektorkou stejnojmenného kurzu (tisíce absolventů), autorkou Mýtů ve vzdělávání a překladatelkou Integrované tématické výchovy. Na téma výchovy a vzdělávaní napsala bezpočet článků a zapojuje se do diskuze na veřejných debatách i v médiích (viz např.: TEDx 2010 neboTah dámou).

Proč jsme ji pozvali

Již dlouho máme pocit, že se zabýváme tím samým, čemu se věnuje Jana Nováčková. S tím rozdílem, že my se zabýváme světem práce, zatímco zájmem paní Nováčkové je škola a vzdělávací systém.  V diskuzi o vzdělávání, které pomáhá dětem nalézt a rozvinout jejich vrozené nadání, ji považujeme za jednoho z nejpovolanějších lidí v této zemi a myslíme si, že nemůže chybět.

Karel Janeček Pozitivní evoluce

Otec dvou dcer, člověk s renomé geniálního matematika, úspěšného podnikatele, filantropa a poslední dobou ale stále častěji bojovníka za transparentnější, spravedlivější a svobodnější společnost. S doktorátem z prestižní Carnegie Mellon spoluzaložil již v roce 1995 společnost RSJ, která dnes patří ve své branži k lídrům světového trhu, s obratem v astronomických částkách. Působil i jako vědeckovýzkumný pracovník v Rakouské akademii věd. Založil Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu, Nadační fond proti korupci a Nadační fond pomoci. Více informací na jeho stránkách či v Blogu. Zde je jeho aktualni projekt Pozitivní evoluce.

Proč jsme ho pozvali

V dnešním světě se podniká převážně proto, aby člověk zbohatl. Jen menší část lidí buduje firmu, aby kromě ekonomického úspěchu změnila svět. Karla Janečka považujeme za jednoho z těchto lidí. Přijde nám, že jeho aktivity jdou k podstatě věci, a že mění naši společnost k lepšímu. Vážíme si jeho odvahy a vervy, s jakou do věcí jde, a zajímá nás jeho pohled na stav naší společnosti a možné cesty dál.

Jaroslav Seifert Jaseka.cz

Jaroslav patří již mnoho let mezi lidi, kteří především v českých průmyslových podnicích, šíří principy smysluplnnosti, spoluzodpovědnosti nebo poctivosti. Se svojí společností Jaseka spolupracuje s podniky jako je Škoda auto či Barum, kde se věnuje jak sám říká, především práci s lidmi “na nejnižší či střední úrovni vedení”. Již přes deset let moderuje tzv. Strategickou skupinu, v níž odborníci a zájemci z praxe debatují o tématech zaměřených na budoucnost podnikání. Jeho velkým koníčkem je fotografování. Miluje cestování, a to především po železnici.

Proč jsme ho pozvali

Podobně jako třeba vloni Ján Košturiak, patří Jaroslav k lidem, kteří se v naší části světa již mnoho let snaží do českých firem vnést principy lidskosti a moudrosti. A my v ČR neznáme mnoho lidí, kteří by měli tolik zkušeností se svobodou v práci, především v oblasti průmyslu. Zkušeností, o kterých umí navíc poutavě vyprávět. Proto jsme ho pozvali, aby se s námi v listopadu, o některé podělil.

Matěj Hollan – Brnění o.s.

Matěje skvěle charakterizuje věta, kterou ho popsal časopis Respekt:  "mladý muž, který před časem rozhýbal Brno jako málokdo před ním a jehož vliv dávno překračuje hranice moravské metropole". Je muzikolog, klarinetista v moravské cimbálce a jeho aktivity jsou pro početné řady jeho příznivců opravdu rajskou hudbou.  Jako členovi občanského sdružení Brnění se mu například podařilo prosadit (na úkor úřadů a dalších institucí) přísnější regulace hazardu v Brně i na jiných místech ČR. A přesvědčit Brňany, že je možné zapojit se do rozhodování o chodu města mnohem účinněji a efektivněji. K čemuž užívá kombinaci expertních znalostí a humoru i satiry. „Když si je člověk jistý, že má pravdu, neexistuje důvod, aby prohrál,“ říká. A také přejmenoval Brno na Krno. Více o něm například na jeho blozích: Blog na Respekt.czBlog na Aktuálně.czŽít Brno.

Proč jsme ho pozvali

Matěj dokáže to, co čem někteří jen sní, a většina si myslí, že vůbec nejde: použít občanského aktivismu v prosazení reálných cílů. Je tedy důkazem, že neplatí ona v ČR oblíbená teze: "Jsme jenom obyčejní pěšáci a s těmi úřady, státem, politiky stejně nic nezmůžeme." Tedy se těšíme, že nám poradí, jak na to.

Daniel Bezányi r2e.cz

Nelehkou úlohu, jak pochopit, že peníze jsou obrazem Ducha ve hmotném světě, vzal Daniel na sebe prací v podniku, v zájmové skupině i v osobním životě. V jedné osobě kombinuje pozoruhodné přístupy ve světě podnikání i aktivity v neziskové sféře – pro obě oblasti podle něj platí, že usilování o svobodu (nejen v práci) je náročný proces postupného zrání člověka k odpovědnosti za své myšlenky, svá slova a své činy.

Podniká od 90. let a od té doby působil na řadě manažerských funkcí, to ho postupně dovedlo k otázkám makroekonomickým, politickým, kulturním a obecně lidským. Od roku 2009 současně s podnikatelskými aktivitami působí v Akademii sociálního umění TABOR, která usiluje o rozvíjení individuálního myšlení a tvůrčího potenciálu v člověku s důrazem na etický aspekt. Ve volných chvílích se věnuje akverelovému malování a společně s manželkou jejich třem dětem.

Proč jsme ho pozvali

Nepotkali jsme v českém prostředí mnoho lidí, kteří by s principy partnerství a svobody experimentovali ve firemním světě (prvně v IMagic a nyní v R2E) do takové míry jako Dan. Přijde nám, že díky nebývalé paletě jeho zájmů a aktivit má nezvyklou míru pochopení toho, na čem stojí funkční lidská společnost... Poznali jsme ho jako člověka s filosofickým a náboženským přesahem, který v byznysu staví na univerzálních hodnotách, které žije i jinde v životě. Proto jsme ho požádali, aby se s námi podělil o své zkušenosti.

Jindřich Monček ZŠ T. G. Masaryka, Poděbrady

Otec dvou, jak sám říká, milých a náročných dětí. Ředitel velké státní školy v Poděbradech. V reformě školství vidí šanci rozvíjet osobnost žáků, jejich tvořivost, životní dovednosti a postoje a též šanci vybudovat školu, která  podporuje jejich potenciál a vychovávající je k zodpovědnosti. Věří, že škola je místo k prožívání dobrodružství z objevování, k setkávání a také místo sociálního zrání dětí, nezraňující jejich pociťování a sebepojetí.
Pohlíží na školu jako na demokratické společenství žáků, učitelů, rodičů a lidí z obce. Je propagátor názoru, že děti nemají dostávat hotové názory, ale mají být provázeny, aby dovedly o světě přemýšlet kriticky. Je přesvědčený, že je nepřípustné si děti ve škole „ochočovat“. Je podle něho nutné, aby děti zůstaly svobodné, přestože svoboda je pro děti méně pohodlná než „závislost“.

Proč jsme ho pozvali

Z českého vzdělávacího systému jsme si v poslední době navykli spíše na špatné zprávy. O to víc nás vždy překvapí, když se doslechneme o lidech s názory Jindřicha Mončeka. Těší nás, že i u nás existují státní školy, kde k dětem přistupují s respektem a láskou jako k jedinečným originálním bytostem. Tyto příklady chápeme jako naději. Velmi se těšíme, až se dozvíme víc a je nám ctí, že těmto názorům můžeme pomoci k dalším lidem.

Pavla Tomášová ZŠ a MŠ Ruská, Litvínov

Pavla Tomášová říká, že základní škola má být především místem, kde se děti učí žít ve společnosti. A tu, v níž je ředitelkou, nazývá „školou demokratického myšlení a tvořivého učení“. Snad i proto, že v ní mají výrazné zastoupení (jak se u nás říká) "znevýhodnění žáci", v ní funguje například žákovský parlament volený přímo dětmi. Kromě toho vede ještě tři mateřské školy a když má čas, stará se o biotop na své zahrádce, nebo hraje na klavír. Neumí prý mluvit potichu. A bojí se pavouků.

Proč jsme ji pozvali

Podobně jako v případě Jindřicha Mončeka je pro nás Pavla Tomášová příkladem člověka, který navíc i v relativně obtížných podmínkách, pohlíží na děti jako na jednotlivce a svoboda a využití lidského potenciálu je pro ní důležitější než poslušnost a rovnání do latě. Těšíme se na další příběhy z praxe a radujeme se, že i těmto názorům pomůžeme dostat se k lidem, které mohou inspirovat.

Petr Brichcín

Petr je muž jednoho povolání a mnoha zaměstnání. Vystudoval pedagogiku, psychologii, filozofii, teologii a personální řízení. Pracoval jako uklízeč, pošťák, rozhlasový redaktor, působil v pastoraci, věnoval se výzkumu v Psychologickém ústavu Akademie věd, vyučoval prvňáky, středoškoláky i univerzitní studenty, byl ředitelem školy i personálním ředitelem ve výrobní firmě. Přes 20 let působí jako psycholog v různých prostředích a oblastech. Dnes táta dvou dětí vyučuje naVysoké škole ekonomie a managementu, věnuje se projektům Škola pro táty a Lean Trust a je partnerem v poradenské společnosti Brain Point.

Proč jsme ho pozvali

Možná právě ona pestrost různých povolání dává Petrovi jakýsi zvláštní nadhled, který u něho pociťujeme. Rádi nasloucháme jeho myšlenkám a názorům na naší společnost, důležitost vzdělávání a lidskou svobodu. Jako "psychologa s přesahem" jsme ho letos požádali o zamyšlení se nad svobodou jednotlivce, nad tím jak jsme pro svobodu vybaveni a jak ji zvládáme.

Anežka Janátová

Anežka Janátová je zakladatelkou Akademie sociálního umění Tabor, v níž zhodnotila zkušenosti výzkumné práce (Profesiografie informačních pracovníků) a práce s takzvaně postiženými lidmi (jako psycholožka a později ředitelka Jedličkova ústavu). Tyto zkušenosti dále daruje uměleckými dovednostmi - dramaterapií, malováním, uměleckou prací s obrazy i textem, biografickou prací. Práci na lidském osudu považuje za svoji doménu a snaží se v každém člověku probudit kreativitu, která by vstoupila do jeho života v rovině osobní i pracovní. Každý člověk píše svůj vlastní životní příběh, který se zapisuje do kroniky lidství. Má-li malé či větší společenství lidí žít na Zemi jako "hospodáři či lupiči", odvíjí se od životního příběhu jednotlivce.

Proč jsme ji pozvali

Protože to je neuvěřitelně energický člověk, který dokáže inspirovat a strhnout lidi kolem sebe. A hlavně své nápady dokáže přetavit ve skutečné a trvalé instituce. Zajímá nás její pohled na vzdělávací systém i její velké téma péče o lidskou duši. A zeptáme se jí na její víru, že český národ je v kritické chvíli schopen nadchnout se pro velké věci.

Bronislav Matulík Církev bratrská

Bronislav Matulík, původním povoláním fotograf, působí léta jako kazatel Církve bratrské na Smíchově. K této práci patří mimo jiné už přes deset let pravidelné návštěvy věznic, kde jako člen Vězeňské duchovenské služby vede rozhovory s lidmi, kteří překročili zákon - a společně s nimi hledá cestu ke svobodě. Vedle toho působí jako šéfredaktor křesťanského časopisu Brána. S jedním ze svých bývalých klientů z vězeňského prostředí napsal knihu DIESEL II. Je též autorem knih Rút a Ramblinovo Blues. Má rád hudbu, je odkojen Beatles a Bobem Dylanem, často poslouchá blues, ale zároveň miluje Georga F. Händela, Johanna S. Bacha a další klasiky. Od patnácti let zpívá tenor v církevních pěveckých sborech. Rád si zahraje zejména šachy nebo ping pong, ale také fotbal nebo hokej. S manželkou Janou má dvě děti, syn je hudebník, dcera studuje český jazyk a hudbu na pedagogické škole.

Proč jsme ho pozvali

Debatu o stavu svobody ve společnosti si bez člověka se zkušenostmi Bronislava Matulíka nedovedeme dost dobře představit. Je to člověk, který dokáže vystihnout podstatu lidské svobody a poutavě hovořit o univerzálních lidských hodnotách. Navíc jeho letité zkušenostmi s lidmi za hranicí zákona mu pomáhají pochopit, jak obtížný může někdy být život svobodného člověka.

Petr Skondrojanis Moderátor

Petr Skondrojanis Skondrojanis.me

V 16 letech vyráběl v athenských ulicích molotovovy koktejly. Později, už v Praze, spoluzaložil dvě personální agentury a myslel si, že má vystaráno. Nyní je opět na začátku, ale znovu člověkem, kterého naplňuje, co dělá. Je nadšeným tatínkem dvou rošťáků a proto se poslední léta naplno věnuje propagaci flexibilnějších forem práce (viz flexibilní lmc). Kromě toho je vášnivým fanouškem starých ClassicMiniCooperFans, jeho vzorem je Batman pro jeho vytrvalost a nezavislot  a je také mimo jiné držitelem stříbrné medaile z mistrovství Evropy ve střelbě na kovové terče. A stejně jako prasátko z medvídka Pu, považuje za svůj oblíbený den “dnešek”.

Proč jsme ho pozvali

Petra si možná vybavíte z jeho přednášky na loňské Svobodě NaŽivo - Think out of box nebo ze setkávání v HUBu. za chvíli jej budete znát i jako Baristu z HR kavárny nebo z baru AlCapone, kam si chodí občas dobít své extrovertní baterky a jako pomocná síla si zvnovu připomenout že pracovat za  80/hodinu  je sakra dřina. A protože jsme zjistili, že vidíme svět velmi podobně, spojili jsme síly. Petr se rozhodl koordinovat přípravy letošní Svobody NaŽivo a především nás společně s Honzou Rybářem celým dnem provést. 

Jan Rybář Moderátor

Jan Rybář Amaze.cz

Vystudoval geologii a hned potom našel mamutí kel. Po revoluci procestoval Sibiř a při převratu v Moskvě ho postřelili. Vystudoval žurnalistiku a pro MF DNES psal a fotil reportáže z Číny, Afghánistánu, Iráku a dalších zemí. S jednou z fotek z Beslanu vyhrál Czech Press Foto, vydal dva úspěšné cestopisy a jednu detektivku. Snaží se dělat, co ho baví, a tak založil kreativní agenturu Amaze.cz a učí jiné dělat to, co baví jeho i je - například fotografovat, psát nebo rozumět médiím. Navíc má dvě dcery. Více o něm na Jan Rybář.cz.

Proč jsme ho pozvali

Honza sjezdil zeměkouli a zdá se, že jako magnet ho vždy přitahovala zejména místa, kde byla v sázce svoboda člověka. O lidské svobodě se tak za svůj život dozvěděl možná mnohem víc než většina z nás. Setkali jsme se před loňskou Svobodou Naživo a zeptali se, zda by ho bavilo ji moderovat. On odvětil, že to nikdy nedělal. Ale protože s myšlenkou svobody v práci souzní a jak tvrdí "jeho drzost promlouvat na veřejnosti téměř o čemkoliv je poměrně značná", souhlasil. A letos je zpět, protože (viz výše) se naplno snaží být svobodný v práci, i všude jinde.

Martin Ruman Moderátor

Martin Ruman Hnutí zaHRádkářů

Nadšený hudební improvizátor, cestovatel, čtenář, psycholog, podnikatel. Realizuje se mimo jiné vedením vzdělávací společnosti Odyssey a tvorbou vln na českém HR rybníku skrze Hnutí zaHRádkářů. Věnuje se tématům managementu a leadershipu, práce s talentem, řízení a komunikace změn, týmové spolupráce, vědomé osobní efektivity. Fascinuje ho stará filosofie a nová fyzika.

Proč jsme ho pozvali

Víme, že i letos Martin - společně s dalšími podobně postiženými souputníky okolo FreeApples - pojmou umělecký dojem celé konference natolik originálně a kreativně (čti ujetě), že bude na co vzpomínat. Podobně jako na loňský Zvukologický experiment.